Użyteczna nawigacja GPS

Sprawne poruszanie się po drogach nie zależy wyłącznie od tego, czy mamy odpowiednie przygotowanie jako kierowcy, choć z pewnością jest to najważniejsze kryterium jakie należy spełnić. Co nam jednak z tego, że potrafimy świetnie jechać, skoro nie znamy drogi i nie mamy pojęcia, jak dotrzeć do celu. Umiejętności czytania map i atlasów drogowych zanikają, ponieważ ludzi przywykli do cyfrowych rozwiązań serwowanych na tacy i podsuwanych pod nos.

Przejawem takich tendencji jest zawrotna kariera nawigacji GPS, które są dziś bardzo łatwo dostępne. Technologia satelitarna, z której długie lata korzystała wyłącznie amerykańska armia, kilkanaście lat temu została udostępniona cywilom i to całkowicie za darmo. Należy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie.

Dziś możemy wybierać spośród licznych modeli nawigacji działających jako samodzielne moduły. Odbiorniki GPS są też wbudowane w telefony i niektóre modele tabletów. Część producentów aut, chcąc zaoferować klientom jak najwięcej atrakcyjnych funkcji, proponuje nawigację wbudowaną w komputery pokładowe.