Pasjonaci domowego warzenia piwa

W 2010 roku dwudziestu czterech pasjonatów domowego warzenia piwa spotkało się w Cieszynie i utworzyło Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Brzmi niepoważnie, jednakże członkowie twierdzą, że powołanie takiej organizacji dało im nowe możliwości.

Co ciekawe stowarzyszenie może liczyć na wsparcie Grupy Żywiec czy Browaru Fortuna. Za główny cel organizacja stawia sobie upowszechnianie wiedzy o tradycyjnych sposobach wyrobu piwa.

Stowarzyszenie zrzesza piwowarów z całej Polski i co roku organizuje największy Konkurs Piw Domowych w Żywcu. Pokazy warzenia piwa w sposób tradycyjny, konkursy, spotkania tematyczne, na których dochodzi do przekazywania wiedzy na temat stylów i gatunków piwa oraz krzewienia kultury świadomej degustacji tego trunku, odbywają się na terenie całej Polski.

Co więcej, stowarzyszenie aktywnie kształci sędziów piwnych poprzez przeprowadzanie szkoleń dotyczących technologii piwowarstwa oraz sensorycznej oceny piwa. Ponadto Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych promuje hobby w wydawanym czasopiśmie „Piwowar”, które jest pierwszym magazynem poświęconym tej tematyce i branży piwnej.