Nie ignoruj ostrzeżeń

nokia6300.pl

Program antywirusowy jest obecnie niemal tak samo konieczny w pracy komputera jak wgranie do niego systemu operacyjnego. Gwarantuje on bezpieczeństwo użytkownika w sieci i pomaga ustrzec się przed niebezpieczeństwami.

Często jednak zdarza się, że nawet pomimo zainstalowanego i działającego programu antywirusowego internauci padają ofiarami hakerów. Dzieje się tak z dwóch prostych powodów: internauci albo zapominają o bieżącej aktualizacji używanych programów antywirusowych lub zwyczajnie ignorują wysyłane przez nie komunikaty i ostrzeżenia.

Program antywirusowy rozpoznaje zagrożenie i wysyła o tym komunikat zanim użytkownik odwiedzi wybraną stronę lub pobierze z niej plik. Programy zabezpieczające mogą działać na dwa sposoby: albo automatycznie blokować użytkownikowi dostęp do potencjalnie niebezpiecznej witryny, albo dać mu wybór, czy chce tę stronę odwiedzić.

W tej drugiej sytuacji należy zachować szczególną czujność, może zdarzyć się bowiem tak, że zaufana strona, którą użytkownik odwiedzał do tej pory bez żadnych konsekwencji, padła nieoczekiwanie atakiem hakerów i jest zagrożeniem dla odwiedzających. Są też takie sytuacje, w których program niewłaściwie rozpozna zagrożenie – wtedy można dodać wyjątki do witryn, które antywirus błędnie definiuje jako niebezpieczne.