Jedna z najmłodszych polskich kopalni

specjalistyczne przyssawki przemysłowe ssawki do płyt do płyt przyssawki

Okazuje się, że Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk to jedna z najmłodszych kopalni węgla kamiennego w województwie śląskim. Znajduje się w Ornontowicach w powiecie mikołowskim. Prace przy jej budowie rozpoczęto pod sam koniec lat siedemdziesiątych.

Pole wydobywcze kopalni ma ponad trzydzieści pięć metrów kwadratowych i leży w centralnej części górnośląskiej niecki węglowej. Złoża, które się eksploatuje w ramach kopalni znajdują się na terenie takich gmin, jak Ornontowice czy Gierałtowice oraz pod miastami: Knurów, Czerwionka-Leszczyny i Mikołów. W połowie lat dziewięćdziesiątych kopalnia uzyskała ministerialną zgodę na wydobywanie na jej terenie węgla i w tym samym roku proces się rozpoczął.

Zaczęto wtedy wydobywać nie tylko węgiel kamienny, ale i eksploatować metan – kopalinę towarzyszącą. Kopalnia posiada pięć szybów, z czego jeden jest szybem wydobywczym. Wydobycie węgla w niej to około czternastu tysięcy ton na dobę.

To dość sporo, choć całkowite wydobycie węgla, które szacuje się jako opłacalne ekonomicznie powinno szacować około dwieście trzydzieści pięć milionów ton.