Co to jest przemysł ciężki?

szpital.historiamedycyny.com.pl

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o rozmaitych gałęziach ciężkiego przemysłu, czyli takiego działu gospodarki, który zajmuje się przede wszystkim produkcją maszyn oraz półproduktów. Niestety, ich popularność nie zawsze związana jest z dobrą sławą.

Mimo to warto dokładnie wiedzieć, jak różnorodne mogą być gałęzie ciężkiego przemysłu. Pierwszą z nich, powszechnie znaną, jest przemysł budowlany.

Jak łatwo się domyślić, osoby, które się nim trudnią, zajmują się wytwarzaniem sprzętów i półproduktów związanych z branżą budowlaną. Podobnie, bez większego problemu można domyślić się, czym trudnią się przedstawiciele przemysłu metalurgicznego czy też zbrojeniowego.

To właśnie do przemysłu ciężkiego zaliczymy również tę jego gałąź, która zajmuje się pracami związanymi z przemysłem elektromaszynowym. Należy jednak również zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie gałęzie przemysłu ciężkiego należą do tej grupy w tak oczywisty sposób.

To właśnie tutaj możemy znaleźć również takie dziedziny gospodarki jak przemysł chemiczny, mineralny czy paliwowo-energetyczny. Wszystkie wymienione gałęzie, choć mają wiele cech wspólnych, w ogólnym rozrachunku znacząco się różnią, głównie przez wzgląd na specyfikę danej branży.