Chroń dane osobowe

Imię, nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania to zazwyczaj podstawowy pakiet danych, który jest wymagany przy zawieraniu jakichkolwiek umów, także tych internetowych związanych np. z wykupieniem licencji na użytkowanie programu. Podając te informacje w Internecie powinieneś zachować szczególną czujność i bezpieczeństwo, by ochronić zarówno swoje dane osobowe jak i nie paść ofiarą działających w sieci oszustów.

Przede wszystkim sprawdzaj, kto prosi Cię o podanie danych osobowych. Podanie tych informacji jest zazwyczaj potrzebne tylko przy rejestracji na stronach internetowych lub portalach społecznościowych. Przy kolejnych logowaniach wymaga się podania tylko hasła i nazwy użytkownika, zatem jeżeli witryna poprosi Cię o podanie innych niż te informacje powinieneś zignorować tę prośbę.

Podobnie należy reagować w przypadku, gdy dostajesz maile z prośbą o wysłanie swoich danych osobowych nadawcy wiadomości – nikt w sieci nie jest upoważniony do tego, by żądać od ciebie takiego działania.